Merino vlna: Dôvody, prečo si ju určite obľúbite

shox-ovecka-merino.jpg

V súčasnosti patrí merino vlna medzi najobľúbenejšie textilné materiály a svoje hlavné využitie si našla vo výrobe outdoorového oblečenia napr. na turistiku. Ak často navštevujete hory, tento materiál by ste mali rozhodne poznať. Absolvovať náročnejší alebo niekoľkodňový výstup je bez merino vlny takmer nemožné.

V tomto článku vám prezradíme, prečo je vlna merino must-have v šatníku každého turistu.

Čo je merino vlna?

Merino vlna sa získava z oviec plemena Merino. Merino ovce žijú vo vyšších nadmorských výškach s chladnejším podnebím, vďaka čomu im rastie kvalitná srsť. Ovce sa tiež chovajú na farmách v Austrálii a blízkych ostrovoch ako Nový Zéland a Tasmánia. Merino ovce patria do špeciálne vyšľachteného plemena, ktoré sa dokáže prispôsobiť extrémnym klimatickým podmienkam. Pred výraznými teplotnými pomermi, ktoré v lete siahajú od +35°C až do -20°C v zime chráni merino ovce práve ich vlna.

Pri výrobe oblečenia sa merino vlna často kombinuje aj s inými syntetickými materiálmi ako polyester, polypropylén alebo lycra. Aký je rozdiel medzi vlnou merino a ovčou vlnou? Ovčia vlna pochádza z rôznych druhov oviec, ktorých kvalita vlny sa môže odlišovať. Navyše, vlákna merino vlny sú oveľa tenšie a jemnejšie. Ľudia s citlivejšou pokožkou sa, preto nemusia obávať podráždenia alebo svrbenia, čo môžu pociťovať pri nosení oblečenia z ovčej vlny.

Ostrihaná vlna sa dôkladne vyčistí a roztriedi podľa hrúbky. Číslo 16,5 a menej mikrónov predstavuje veľmi jemnú vlnu vhodnú na termoprádlo alebo merino ponožky. Jemnejšia vlna je 12 mikrónová, ktorá je vhodná napríklad na dojčenské oblečenie. Existuje aj hrubá merino vlna, ktorá má hrúbku 40 a viac mikrónov. Nie je však až taká jemná a príjemná na tele ako predchádzajúce dva typy.

Merino vlna a jej vlastnosti

Merino vlna má skvelé vlastnosti, vďaka ktorým ju môžete nosiť po celý rok. Počas zimnej turistiky nemusíte byť navrstvený ako cibuľa. Ako základ vám postačí merino termoprádlo, ktoré vás príjemne zahreje. Naopak v lete, keď začínate šliapať v doline, vám oblečenie z merino vlny pomôže schladiť sa.

Termoregulácia – azda najväčšou výhodou merino vlny je fakt, že sa dokáže prispôsobiť telesnej teplote a aktuálnym podmienkam.

Jemnosť – merino vlna je vďaka svojím jemným vláknam veľmi príjemná na nosenie. Obľúbili si ju aj mamičky, ktoré z merino vlny nakupujú oblečenie pre svoje bábätká. Mäkkosť merino vlny umožňuje nosenie priamo na pokožke bez pocitu akéhokoľvek diskomfortu.

Priedušnosť – oblečenie z merino vlny dobre prepúšťa vzduch, čo spozorujete pri vykonávaní športových aktivít. Pri aktívnom pohybe sa v merino vlne potíte oveľa menej. Vďaka dobrej cirkulácií vzduchu pot na tele ani neucítite. Na rozdiel od bežných bavlnených tričiek, v ktorých by vás vonku hneď prefúklo, merino vlna efektívne odvádza vlhkosť a pot z tela preč. Túto vlastnosť oceníte aj pri dlhej turistike, keď potrebujete, aby vaše oblečenie vyschlo rýchlejšie než obyčajne.

Neutralizácia pachov – merino vlna dokáže pohlcovať a neutralizovať pachy, takže vám aj na viacdňovú túru pokojne vydrží jedno tričko bez potreby prania.

Ohňovzdornosť – merino vlna je odolnejšia voči ohňu než iné materiály.

Antibakteriálnosť – tým, že merino vlna absorbuje pot a odvádza vlhkosť z tela zabraňuje množeniu baktérií a minimalizuje vznik zápachu.

Udržateľnosť – merino vlna sa považuje za prírodný a udržateľný materiál, ktorý sa vyrába bez prídavných chemických procesov. Rovnako vďaka spomenutým vlastnostiam sa oblečenie z merino vlny nemusí prať tak často, čo tiež prispieva k udržateľnejšiemu životnému štýlu.

Využitie merino vlny

Dnes sa tento materiál používa na výrobu rôznych druhov merino oblečenia od elegantných kabátov, luxusných oblekov, detského oblečenia po svetre, šály či spodnú bielizeň. Jedinečné vlastnosti merino vlny využívame aj my pri výrobe ponožiek a termoprádla Shox. Ak chcete pocítiť jej pozitíva na vlastnej koži, odporúčame vám siahnuť napríklad po modeloch Merino Hiking, Trekking Advanced z kategórie merino ponožky. Pri najnáročnejšej turistike a rôznych outdoorových aktivitách vám poslúži naša kolekcia merino termoprádla.

Ak sa vo voľnom čase venujete pleteniu, šitiu alebo háčkovaniu, merino látka je výborným materiálom na vytvorenie originálnych kúskov do vášho šatníka. Nie je len jemná na dotyk, ale aj krásna na pohľad. Z merino vlny na pletenie sa môžete pochváliť vlastnoručnými šálmi, čiapkami či svetríkmi. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť vlastné merino oblečenie do každej sezóny.
Na spríjemnenie dlhých zimných večerov si z merino látky môžete upliesť hebkú deku.

Ako prať merino?

Ak chcete zachovať kvalitu merino oblečenia, tak, aby naďalej plnilo svoju funkciu, je dôležité dodržiavať správnu starostlivosť. Keďže má merino vlna jemné vlákna nemôžete sa k nej správať rovnako, ako pri oblečení z iných materiálov. Merino vlnu môžete prať ručne alebo v práčke.
V oboch prípadoch však budete potrebovať špeciálne pracie prostriedky určené na merino vlnu alebo jemné tkaniny.

Pri praní v práčke používajte program na vlnu s primeranou teplotou vody a nižšími otáčkami. Spolu s merino vlnou neperte aj ďalšie kúsky oblečenia, na ktorých sa nachádzajú gombíky či zipsy, pretože môžu materiál znehodnotiť. Pri ručnom praní používajte vlažnú vodu do 30 °C. Oblečenie sušte vo vodorovnej polohe na stojane určenom na sušenie prádla. Vyhýbajte sa priamemu slnku alebo blízkosti radiátora. Nepoužívajte ani sušičku alebo žehličku.

Merino vlna je skutočným darom prírody a vďaka svojim vlastnostiam je nezameniteľným materiálom vo svete textílií.

Podobné články

shutterstock_1863188221-150x150.jpg
Túra na Súľovské skaly – dobrodružstvo v srdci prírody
Čítať viac
shutterstock_2222247345-150x150.jpg
Vodopády na Slovensku: Klenoty prírody, ktoré musíte vidieť
Čítať viac
najkrajsie-turisticke-destinacie-shox-150x150.jpg
10 najkrajších miest na turistiku vo Vysokých Tatrách
Čítať viac
Všetky novinky