Zavolali vám kamaráti, aby ste sa k nim pripojili na turistiku alebo ste podľahli slnečnému počasiu a túžite vyraziť na výlet do hôr? Otvoríte šatník a zisťujete, že si vlastne nemáte, čo obliecť. Dôležité je vedieť, ako jednotlivé kúsky oblečenia navrstviť tak, aby vás počasie neprekvapilo ani vo vysokých polohách. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať oblečenie na turistiku a, čo nesmie chýbať vo vašej výbave.
Základná výbava na turistiku
Výber vecí, ktoré si potrebujete zbaliť na turistiku závisí od toho či plánujete jednodňovú túru alebo dlhší výlet s prespaním v nocľahárňach, penziónoch alebo v stane. Výbavu na turistiku volíme aj podľa náročnosti konkrétnej túry. Ak sa chystáte na východ slnka, budete vyrážať ešte za tmy. Vtedy musíte myslieť aj na čelovku. Skúsení turisti na náročnejších túrach potrebujú mačky na topánky, špeciálne lezecké rukavice, postroj alebo varič na prípravu jedla.
Základná výbava na turistiku sa skladá z:
- nepremokavej bundy proti dažďu a silnému vetru
- náhradných ponožiek
- náhradného trička
- pevnej a kvalitnej obuvi
- termooblečenia
- pokrývky hlavy proti úpalu
- slnečné okuliare (poslúžia nielen v lete, ale aj v zime ako ochrana pred UV žiarením, snežnej slepote, vetrom a chladom)
- trekingových palíc
- turistického ruksaku
- kukly
- hydrovaku alebo fľaše na vodu
- opaľovacieho krému
- lekárničky (obväzy, leukoplasty, dezinfekcia, tabletky)
Ako vybrať oblečenie na hory?
Na horách sa počasie dokáže zmeniť z minúty na minútu. Preto je dôležité pri turistike dodržiavať princíp vrstvenia oblečenia. Jednotlivé vrstvy si môžete kedykoľvek vyzliecť alebo znovu obliecť vzhľadom na meniace sa podmienky počasia.
Základná vrstva:
Vrstvenie oblečenia delíme na tri fázy – základnú, strednú a vonkajšiu vrstvu. Každá z nich má inú úlohu.
Základná vrstva funguje ako termoregulačná takže má na starosti odvádzanie potu a udržiavanie teploty tela. Je v priamom kontakte s pokožkou a tvorí ju funkčné termoprádlo – tričko a spodky. Termoprádlo musí tesne priliehať na telo a vytvoriť tzv. „druhú pokožku“. Len tak dokáže splniť svoj účel. Pri termoprádle je najdôležitejšia pohodlnosť. Keďže je prvou vrstvou na pokožke, nemalo by vás škriabať ani omínať.
Termoprádlo sa vyrába zo syntetických materiálov ako polypropylén, polyester alebo polyamid, no niektorí ľudia, predsa len preferujú prírodnú variantu z merino vlny. Možno si teraz myslíte…vlna, predsa škriabe, prečo je, teda vhodná ako termoprádlo? Vlákna merino vlny sú však oveľa tenšie ako pri ovčej vlne, čo robí oblečenie z tohto materiálu veľmi príjemným na dotyk. O benefitoch merino vlny sa dočítate v tomto článku.
Za základnú vrstvu by ste určite nemali používať oblečenie z bavlny. Bavlna funguje ako špongia, nasaje pot, ale nedokáže ho odpariť von z tela, takže nás po čase začne chladiť. Funkčné termoprádlo zo spomenutých syntetických alebo prírodných materiálov naopak dokáže rýchlo uschnúť, preto sa nemusíte báť, že by vás na horách prefúklo.
Stredná vrstva:
Úlohou strednej vrstvy oblečenia je udržiavať teplo a zabrániť tomu, aby sa studený vzduch zvonku dostal pod oblečenie. Za strednú vrstvu považujeme pulóver alebo mikinu so zipsom, bez zipsu, s kapucňou, alebo bez. Táto vrstva nie je „povinná“ v každej sezóne. Cez leto ju môžete vynechať alebo si vybrať z tenkých mikín, ktoré vás nebudú priveľmi zohrievať. Počas zimnej turistiky naopak odporúčame teplejšiu strednú vrstvu.
Aj tieto kúsky oblečenia musia byť vyrobené z funkčných materiálov ako fleece, merino vlna alebo softshell, ktoré vytvárajú teplo, no sú aj priedušné a nezachytávajú v sebe pot. Ak by sme si za strednú vrstvu zvolili mikinu z bavlny nasiakla by pot a funkčné vlastnosti základnej vrstvy by nemohli ďalej pracovať.
Vonkajšia vrstva:
Posledná, vonkajšia vrstva nás má chrániť pred hlavnými vplyvmi počasia – dažďom, snehom, vetrom a chladom. Ide napríklad o bundu vyrobenú z harshell alebo softshell materiálu. Tieto typy búnd sú navrhnuté tak, aby zvládli aj tie najextrémnejšie podmienky počasia. Obsahujú špeciálne vodeodolné a vetruvzdorné membrány, a tak dokážu zabezpečiť maximálnu ochranu pred všetkým, čo nás na horách čaká. Ak neplánujete absolvovať niekoľkodňový výstup za nepriaznivých podmienok, postačí vám softshell bunda, ktorá bude pre vás oveľa pohodlnejšia.
Za súčasť vonkajšej vrstvy turistickej výbavy považujeme aj turistické nohavice. Kvalitný výber turistických nohavíc by vám mal zabezpečiť pohodlný výstup. Keďže budete niekoľko hodín kráčať a stúpať, pohodlie je v tomto prípade na prvom mieste. V letných mesiacoch sa vám zídu rýchloschnúce a priedušné nohavice, no v zime sa pozerajte skôr po vodeodolných a vetruvzdorných variantoch.
Čomu venovať pozornosť pri výbere turistického oblečenia?
Výber turistického oblečenia by rozhodne nemal byť impulzívnym nákupom. Počas nakupovania sa sústreďte na tieto hlavné faktory:
Látka – Nie každý materiál je vhodný na outdoorové aktivity a počas cesty rýchlo prídete na to, že voľba náhodného kúsku zo skrine nebol najšťastnejší nápad. Oblečenie na turistiku musí byť vyrobené z kvalitných a priedušných materiálov.
Membrány – Membrány sú vrstvy materiálov v turistickom oblečení, ktoré zabezpečujú ochranu pred nepriaznivými podmienkami počasia.
Nízka hmotnosť – Pri dlhej turistike je vždy výhodnejšie, keď so sebou nenesieme príliš ťažký ruksak. Vyberajte si oblečenie s nižšou hmotnosťou, ktoré budete vedieť šikovne spratať do ruksaka. V turistickom oblečení by ste sa mali vedieť bez problémov pohybovať.
Funkčnosť – Zvoľte si funkčné oblečenie, ktoré bude obsahovať viacnásobné vrecká, regulovateľné manžety alebo odnímateľné nohavice. Medzi hlavné funkčné vlastnosti patrí ochrana pred poveternostnými podmienkami, odvod potu a rýchle schnutie.
Odolnosť – Pri outdoorových aktivitách často prechádzate rôznymi povrchmi a skalným terénom. Ľahko sa môžete zachytiť o konáre stromov, ktoré môžu natrhnúť alebo inak poškodiť vaše turistické oblečenie. Oblečenie na turistiku by malo byť dostatočne odolné a zvládnuť pohyb v rôznych prostrediach a prírodných podmienkach. Kvalitné oblečenie na turistiku nie je lacnou záležitosťou, preto by malo vydržať test času a prežiť s vami dlhé roky plné turistických výletov.
Oblečenie na jarnú turistiku
Počas jarnej turistiky musíte byť pripravený na všetko. Jarné počasie je veľmi premenlivé, preto sa nečudujte, keď vás na ceste prekvapí ľahká prehánka. Vrstvenie oblečenia v tomto prípade prichádza úplne vhod.
Základom je rýchloschnúce merino termoprádlo. Aj, keď sa vám podarí zmoknúť, nebojte sa, o niekoľko minút budete opäť v suchu. Dôležitá je pevná turistická obuv, aby ste sa náhodou na mokrom teréne nešmykli. Do topánok zvoľte ľahké turistické ponožky. Sú prispôsobené na športové aktivity, takže sa vám nebudú zošmýkavať z nohy a spôsobovať odreniny. Pri výbere turistickej bundy zvážte vysoký stupeň vodotesnosti, ktorý by mal byť minimálne 10 000 mm.
Na jar možno využijete aj čiapku, šál a rukavice, pretože vo vysokých polohách určite narazíte na množstvo snehu.
Oblečenie na letnú turistiku
V lete sa mnohí z nás chodia na hory schladiť. Vzhľadom na horúce letné teploty sa cesta môže zdať spočiatku nekonečná, no na cieľovej rovinke vás zaskočí výrazný teplotný rozdiel. Preto, ak vás zaujíma, ako sa najlepšie obliecť na turistiku v lete, odpoveď je jednoduchá – vrstvenie, vrstvenie a ešte raz vrstvenie! Vo vašej výbave na turistiku nesmie chýbať priedušné termoprádlo, v ktorom neprechladnete, aj keď sa zapotíte. Funkčné termoprádlo vás udrží vždy v suchu.
Ako vonkajšiu vrstvu si môžete obliecť turistické kraťasy. Ak sa bojíte, že vám bude na vrchole zima, môžete si zohnať turistické nohavice s odopínateľnými dolnými časťami. Dajú sa využiť ako kraťase alebo dlhé nohavice. Pre istotu si do ruksaka zbaľte aj nepremokavú bundu keby vás po ceste zastihla letná prehánka.
Výber turistickej obuvi závisí od náročnosti túry, ale na leto vám postačia aj nižšie turistické topánky. Dôležité je, aby vám pevne obopínali nohu a chránili členok. Prioritou by mal byť aj výber kvalitných turistických ponožiek. Cez leto produkujú nohy ešte viac potu, preto by ste mali zvoliť členkové letné ponožky, ktoré odvádzajú von prebytočnú telesnú vlhkosť a zabraňujú zapáchu. Na ľahšiu turistiku vám postačia light ponožky, ktoré sú ideálnym kompromisom medzi tenšími a hrubšími ponožkami.
Nezabudnite ani na opaľovací krém, slnečné okuliare, pokrývku hlavy a fľašu či hydrovak s vodou, pretože na horách je slnko veľmi ostré.
Oblečenie na zimnú turistiku
Zatiaľ čo pri letnej turistike môžete mať bundu odloženú v ruksaku, v zime sa bez kvalitnej a hrejivej bundy nezaobídete. Cieľom nie je byť zababušený ako cibuľa a nevedieť sa ani hýbať. Správne materiály vás zahrejú aj bez toho, aby ste mali na sebe milión vrstiev oblečenia. Ideálna kombinácia je merino termoprádlo, fleece mikina a softshellová bunda s dobrou tepelnou izoláciou, odolnosťou voči vetru a vode.
Keďže budete veľa kráčať aj v snehu, potrebujete kvalitné termo ponožky, ktoré vaše nohy zohrejú v chladnejšom počasí. Zídu sa vám aj rukavice, zimná kukla a čiapka.
Pri výbere outfitu na turistiku nie je podstatný vzhľad. Zaujímať by vás mali hlavne funkčné vlastnosti každého kúsku oblečenia. So správne zvoleným oblečením na turistiku bude váš čas strávený na horách oveľa príjemnejší.