Nie je nič horšie na lyžovačke ako sa potiť pri jazde dole a klepať od zimy pri jazde na lanovke. Isto sa nájde mnoho takých, ktorý vedia o čom hovorím. Síce je známe pravidlo lepšie viac ako menej, majte na pamäti, že lyžovanie je šport. Pri športe vykonávate fyzickú aktivitu a čo robí následne telo? Správne, zahrieva sa.
Oblečenie Vás ma udržať v teple, ale aj v suchu. Malo by byť preto aj priedušné a odvádzať telesnú vlhkosť od tela, ale zároveň aj brániť vlhkosti a chladu sa dostať zvonka k telu. Preto pozor na zvolenie správneho vrstvenia oblečenia, aby ste mohli podľa potreby pridávať a uberať.
1. Základná vrstva – Vaša druhá koža
Prvou vrstvou, ako už názov napovedá, by mala byť kvalitná termobielizeň resp. funkčná bielizeň. Funkčnosť bielizne je obzvlášť dôležitá, keďže vykonávate nemalú fyzickú aktivitu. Prádlo musí vlhkosť a teda pot, odvádzať preč od tela, a tak udržiavať Vašu pokožku v suchu. Ak by prádlo vlhkosť pohlcovalo stále by ostala pri tele, čo by malo za výsledok nepekné zdravotné následky.
Z rovnakého dôvodu je nutné aby rýchlo schlo. Aby toto všetko spĺňalo, je ideálne pružné a priliehavé prádlo. Pri výbere dajte pozor aj na švy na prádle, tie by mali byť ploché aby Vás netlačili a neškreli. Pri výbere materiálu sú dve základné možnosti – prírodné alebo syntetické materiály. Z prírodných je vhodná vlna Merino. Avšak často sa využívajú materiály syntetické.
Napríklad na outdoorové oblečenie používajú tieto tri materiály:
- Polyester – ľahké a vzdušné tkaniny, najvyššia odolnosť voči UV žiareniu, dobrá tvárová stálosť
- Polypropylén – nízka absorpcia, nízka hmotnosť, vysoká odolnosť voči baktériám, vysoká vodivosť
- Polyamid – top pevnosť a odolnosť voči pachu, príjemný na dotyk, slabá nasiakavosť a tepelná izolácia, vysoká životnosť
Z našich skúseností väčšinu zimy strávime práve v Merino termo prádle. Máme na ňom radi jeho skvelé termoizolačné vlastnosti a takisto sa aj jedná o prírodný materiál. Ďalšou výhodou sú antibakteriálne vlastnosti, to znamená, že ak idete na dlhší výlet a prespávate niekde v útulni hlboko v horách stále bude odolávať zápachu.
Často však môžeme nájsť oblečenie vyrobené z kombinácií týchto materiálov, prípadne aj viacerých vrstiev.
2. Termoizolačná vrstva – aby Vám bolo teplo
Úlohou tejto vrstvy je rovnako ako pri prvej aj odvádzanie telesnej vlhkosti a mala by byť rýchloschnúca. Navyše musí spĺňať úlohu izolácie telom vytvoreného tepla a neprepustenia studeného vzduchu a vlhkosti z vonku k telu. Ak túto vrstvu nevolíte ako poslednú, nemala by mať vetru a vodeodolnú membránu, lebo Vám bude nesmierne teplo.
3. Ochranná vrstva – najhlavnejšie
Ako pri doterajších vrstvách, aj táto musí odvádzať telesnú vlhkosť úplne preč. Najdôležitejším je však pri tejto vrstve aby bola vode odolná tj. aby bola vybavená membránou ktorá zabraňuje vetru a vode sa dostať k telu. Nevyhnutným je tiež snežný pás, ktorý zabráni prístupu snehu pod bundu. Pre objasnenie, molekula vodnej pary je menšia ako kvapka dažďa a preto povolí odvetrávanie a zároveň ochranu pred snehom a dažďom. Samozrejme aj napriek tomu, že táto vrstva taktiež odvetráva, bez spodných dvoch Vás neochráni správnou termoizoláciou.
Doplnky k oblečeniu
Je potrebné si vybrať aj správne doplnky, ako napríklad ponožky. Tu platia rovnaké pravidla ako pri výbere termoprádla. Takže sú vhodné ponožky z polyamidu, polypropylénu, polyesteru alebo prírodné vlnené z Merino vlny. Prípadne, sú dobrou voľbou aj antibakteriálne ponožky. Dbajte tiež na správnu hrúbku aby sa Vám noha príliš nespotila. Môžete si teda vybrať z veľkej škály ponožiek.
Prenikaniu vlhka, snehu a vody do topánok zabránia návleky. Udržiavajú nohy v teple a bránia poškodeniu nohavíc. 50 % tepla sa však odvádza hlavou a preto nezabúdajte aj na čiapku. Užitočná môže byť aj kukla alebo šatka, či už na ochranu tváre alebo krku pred zimou a vetrom.