V dnešnom článku sa spoločne presunieme do raja. Áno. Čítate správne. Spočiatku sme chceli napísať, že na toto miesto ani nemusíte cestovať priďaleko, ale potom sme si uvedomili, že veľká časť Slovenska musí podstúpiť niekoľko hodinovú cestu vlakom. Ak ste to doteraz nevydedukovali, reč je o národnom parku Slovenský raj. Cestovanie na toto neobyčajné miesto určite stojí za všetky kilometre, no dnes sa tam aspoň písmom a obrázkami teleportujeme.
Prírodné krásy Slovenského raja
Slovenský raj nedostal pomenovanie raj len náhodou. Chráni jedny z najkrajších bohatstiev našej krajiny. Je domovom vzácnych krasových planín, riečnych kaňonov, jaskýň, tiesňav, unikátnej flóry, ohrozených druhov živočíchov a osviežujúcich vodopádov. Aj preto je veľkým lákadlom pre turistov. V Slovenskom raji je evidovaných vyše 450 jaskýň, priepastí a závrtov, čo dokazuje, že je tu naozaj čo obdivovať. Avšak iba jedna jediná jaskyňa je prístupná širokej verejnosti. Uhádnete ktorá?
Dobšinská ľadová jaskyňa
Prvou položkou ktorá nesmie chýbať na zozname prírodných krás Slovenského raja, je jedna z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete – Dobšinská ľadová jaskyňa. Jej výnimočnosť si všimli aj vo svete, preto je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. V čom teda spočíva jej vzácnosť? Počas pol hodinovej prehliadky jaskyne môžete obdivovať podlahový ľad, ľadové stĺpy stalaktity a stalagmity. Hĺbkou a dĺžkou patrí jaskyňa medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete.
K Dobšinskej ľadovej jaskyni sa dostanete z obce s rovnakým menom. Od parkoviska nasledujte modrú turistickú značku. Cesta trvá približne 30 minút po strmom kopci, takže si pred prehliadkou trošku potrápite nohy. Cestou naspäť môžete zvoliť druhú trasu a zostupovať po serpentínach.
Prečo by ste mali jaskyňu navštíviť čím skôr? Každým rokom sa podoba ľadovej jaskyne mení. Pri vplyve globálneho otepľovania, o ktorom počúvame už niekoľko rokov je takmer naivné myslieť si, že by nemal dôsledok aj na našu Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Kým na obrázkoch z internetu vidíme prekrásne ľadové kráľovstvo, dnes už bohužiaľ jaskyňa vyzerá trošku inak. Stále sa tu však nachádzajú mohutné ľadové steny a útvary, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči.
Ak do jaskyne cestujete z Košíc, odporúčame tento výlet spojiť aj s jazdou po železničnej trati č. 173 cez Chmarošský viadukt.
Vodopády
Vzácnosť Slovenského raja spočíva vo výskyte hlbokých a úzkych skalných údolí a roklín, ktoré obklopujú miestne potoky a ponúkajú množstvo kaskád a vodopádov. V každej rokline, ktorú si predstavíme sa nachádza niekoľko veľkolepých vodopádov, cez ktoré sa dá prechádzať rebríkmi. Nájdete tu napríklad Dúhový vodopád, Nálepkové vodopády a mnoho ďalších, o ktorých si bližšie povieme v nasledujúcich riadkoch. Dokonca, ak sa vyberiete na turistiku do Sokolej doliny nájdete tu najvyšší vodopád v Slovenskom raji – Závojový vodopád.
Očarujúca turistika
Slovenský raj je pre turistov sprístupnený celoročne, avšak niektoré turistické chodníky môžu byť napríklad počas zimy uzatvorené. Pred návštevou si preto vždy radšej overte aktuálnu situáciu na oficiálnej stránke. Slovenský raj poteší všetkých turistov, ktorí majú radi dobrodružstvo s poriadnou dávkou adrenalínu do obyčajného spoznávania. Slovenský raj ponúka turistické trasy, počas ktorých uvidíte krásne prírodné útvary netradičným spôsobom. Cez rokliny, kaňony a tiesňavy sa dostanete za pomoci reťazí, kovových mostíkov, stupačiek a rebríkov.
Podmienky turistiky v Slovenskom raji bývajú niekedy náročné. Pri prechádzaní k vodopádu sú cestičky klzké a mokré. Pri zvýšení hladiny vody po daždi sa vám zíde nepremokavá obuv alebo náhradné ponožky. Pripravte sa na akékoľvek podmienky vhodným oblečením na turistiku. Funkčné termoprádlo vás bude udržiavať v teple a zároveň z tela odvádzať pot. Určite nezabudnite ani na outdoor ponožky, ktoré sú špeciálne určené na turistiku. Do ruksaku si pribaľte aj merino ponožky, ak náhodou skončia vaše nohy vo vode.
Pamätajte aj na to, že vstup na turistické chodníky v Slovenskom raji je spoplatnený. Pred plánovaním turistiky si vždy overte aktuálny cenník.
Ešte ste nezažili turistiku v Slovenskom raji? V tom prípade vám ponúkame niekoľko tipov.
Roklina Piecky
Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše a náš zoznam začneme hneď jednou z najodvážnejších turistických trás v Slovenskom raji. Roklina Piecky je známa najdlhším rebríkom v národnom parku Slovenský raj. Ste dostatočne odvážny na to, vyšplhať sa po rebríku, ktorý prekonáva 13 metrov vysoký Veľký Vodopád? Okrem niekoľkých adrenalínových zážitkov v podobe výstupu na rebrík a prechádzania cez vodopády stupačkami je Roklina Piecky tichým a pokojným miestom. Cestu roklinou vám zatraktívni Kaskádový a Terasový Vodopád.
Roklinu Piecky môžete navštíviť celoročne, no v zimných mesiacoch si radšej obujte mačky. Roklina je 3,3km dlhá a prejdete ju približne za 2 hodiny. Turistická trasa má strednú obtiažnosť, ale ak neobľubujete rebríky a iné technické pomôcky, turistiku na Roklinu Piecky si vopred premyslite s prihliadnutím na vaše schopnosti. Dostanete sa sem žltou turistickou značkou z osady Píla.
Kláštorisko
Ďalším miestom, ktoré sa oplatí v Slovenskom raji navštíviť je historický archeopark Kláštorisko. Na tomto historickom mieste sa nachádza ruina kláštora z 14. storočia. Kartuziánski mnísi toto miesto nazývali Rajom, pretože slúžilo ako útočisko ľudí pred tatárskymi hordami. Aj v súčasnosti pre turistov predstavuje akési útočisko na načerpanie nových síl pri celodenných túrach. Kláštorisko je totiž križovatkou rôznych turistických ciest a pravdepodobne sa sem dostanete počas vaše túry na nejakú z roklín Slovenského raja.
Na Kláštorisko sa môžete dostať z Podleska tiesňavami Suchá Belá, Prielom Hornádu, z Čingova cez Tomášovský výhľad a ďalšími cestami. Dĺžka trasy sa líši v závislosti od trasy, ktorú si zvolíte. Pri celodennej návšteve Slovenského raja by ste toto miesto s nádychom histórie určite nemali vynechať.
Roklina Suchá Belá
Roklinu Suchá Belá sme jednoducho nemohli z nášho zoznamu vynechať. Je najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji aj preto, že je najľahšie prístupná. Neobsahuje veľa vysokých rebríkov, preto turistiku zvládnu aj ľudia, ktorí majú s podobnými prekážkami problém. Trasa je sprevádzaná rozprávovo zurčiacimi Misovými vodopádmi, Okienkovým, Korytovým a Bočným vodopádom, ktoré môžete zdolať už známymi rebríkmi a stupačkami. Vodopády v rokline Suchá Belá vás určite zaujmú netradičnými prechodmi. Nad vodopádom je skalné okno, cez ktoré preteká potok. Trasa vedie cez okno, takže ho musíte preliezť, aby ste mohli pokračovať ďalej. Nad Misovými vodopádmi sa zase nachádza najužšie miesto rokliny, takže o zážitky na tomto mieste naozaj nie je núdza.
Turistická trasa na 3,7km dlhú roklinu Suchá Belá začína v turistickom centre Podlesok. Výlet si môžete naplánovať kedykoľvek počas roka. V zime však opäť nezabudnite na mačky.
Tomášovský výhľad
Radi sa pozeráte na slovenskú prírodu zhora? Potom vás Tomášovský výhľad zaručene očarí. Patrí totiž za najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Z nadmorskej výšky 680 metrov skalného útvaru uvidíte krásne výhľady do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu alebo Čertovu sihoť. Tomášovský výhľad je jednou zo skalných blokov vrchu Ludmanka, ktorý má charakter plošiny.
Ako sa na výhľad dostanete? Nasledujte žltú značku z Čingova. Túra nie je náročná, zvládnu ju za hodinku aj nie veľmi zdatní turisti. Ak chcete na výhľad prísť na bicykli, zvoľte cyklotrasu zo Spišských Tomášoviec.
Rovnako ako pri iných turistických trasách, aj na Tomášovskom výhľade dbajte na svoju bezpečnosť. Nepohybujte sa blízko okraja skaly. V zime si dávajte obzvlášť pozor na pošmyknutie.
Ferrata Kyseľ
Medzi posledný tip na turistiku v Slovenskom raji sme zahrnuli Ferrata Kyseľ. Na návštevu tiesňavy Ferrata Kyseľ je potrebné požičať si špeciálny postroj, ktorý pozostáva z prilby, úväzu a tlmiča pádu. Ferratový set si môžete zaobstarať v požičovniach na Čingove, Podlesku, Kláštorisku alebo iných požičovniach so športovými potrebami. No a keď už budete dostatočne vyzbrojený môžete vstúpiť a začať s objavovaním panenskej prírody Slovenského raja.
Ferrata je 1,4 km dlhá a vášnivým turistom ponúka nezabudnuteľné zážitky. Na akom mieste by ste sa mohli cítiť ako skutoční horolezci a prechádzať cez vodopády či po skalných stenách, ak nie na ferrate? Výhľadmi sa dá kochať na každom kroku. Budete prechádzať cez Barikádový, Kaplnkový vodopád a najväčšou prírodnou atrakciou je práve Obrovský vodopád popri ktorom môžete prejsť po súprave rebríkov.
Trasa začína po modrej značke z turistického centra Čingova. Dostanete sa ňou k rázcestiu Biely potok, ústie. Odtiaľ pokračujte po zelenej značke v smere na Kyseľ ústie. Cez zimu je chodník na Ferratu Kyseľ uzatvorený.
Pevne veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali. V Slovenskom raji je ešte množstvo ďalších zaujímavých turistických trás, ktoré sme v našom článku nepokryli. Spoznajte aj iné zákutia Slovenského raja a zhlboka sa nadýchnite čerstvého vzduchu vnímajúc čarovné zvuky prírody.